Caricamento ...
Spiacenti, si è verificato un errore durante il caricamento del contenuto.
 

Shoqata Atdhetare Dibrane ne Nju Jork u festoje 7 - 8 Marsin

Espandi messaggi
 • BeqirS@aol.com
  Shoqata Atdhetare Dibrane, shenoi me mbremje spektakli muziko - letrare , me kenge e poezi 7 - Marsit-Dites se -Mesuesit shqiptar, si dhe 8- Marsit - Dites
  Messaggio 1 di 1 , 6 mar 2006

   Shoqata Atdhetare Dibrane, shenoi me mbremje spektakli muziko - letrare , me kenge e poezi  7 - Marsit-Dites se -Mesuesit shqiptar, si dhe 8- Marsit - Dites nderkombetare te gruas

    

    

    nga- BEQIR SINA, Nju Jork

    

    

   7 - 8  Marsi, - Dita e Mesuesit dhe Dita  Gruas u mbajt me lutjen :"Kosova sa me shpejt te behet e Pavarur"

    

    

    

   "Micali Terrace" Bruklin-Nju Jork : Me rastin e 7 - Marsit-Dites se profesionit te shejte -Mesuesit shqiptar, si dhe 8- Marsit - Dites nderkombetare te gruas, edhe kesaj rradhe ne menyre shembullore, Shoqata Atdhetare Dibrane, nga Staten Island(NY), sipas tradites qe ka krijuar kjo shoqate atdhetare, me organizimin e zhvillimin e aktiviteteve kulturo - arstike, ne komunitet  nga tradita e historia e ndritur kombetare, organizoj te shtunen nje mbremje solmne ne lokali e njohur "Micali Terrace" ne lagjen Bruklin-Nju Jork. Lokal, ky i zgjedhur nga shqiptaret, gjithmone ne sherbim te komunitetit shqiptar, per dasma, gazmende dhe geziime te tjera dhe ku ne feste moren pjese, mbrem rreth 400 vete. Ne kete mbremje, e cila quhej solmne mes nje gezimi te papershkruar, u nderuan me çmimin e mirenjohjes ne fushen e arsimit shqiptar, edhe 19- nga personalitetet te kultures dhe te arsimit shqiptaro-amerikan. Mbremja solmne kishte formen e thjesht te nje spektakli muziko - letrare , me kenge e poezi, valle e melodi nga te gjitha viset. 

    

    

       Kengetari mirenjohur dibrane Haxhi Maqellara, dhe njeri prej kengetareve mjaft popullor ne komunitet, drejtoj mbremjen . Maqellara, ne fillim percolli urimet me te perzemrta., duke thene "Se veq bashkeatdhetarve, pear te ishte kenaqesi, qe po  pershendet te gjithe mesimdhensit shqiptare, ne at'dhe dhe ne diaspore:" Duke ju uruar nga zemra gezuar 7- dhe 8 - Marsin". Ne kete dite te shenuar, tha ai, se bashku me urimet ne bejme edhe nje nderim e respekt per ata mesimdhenes shqiptar, qe nuk jane me ne mesin tone".

    

    

          Fjala peshendetese, ose fjala kryesore u mbajt prej kryetarit te SHAD-it, zotit Xheladin Pjeça. Kryetari i shoqates, e vlersoi kete dite si nje tradite. Ndaj, tha ai, ne edhe kete vit po shenojm diten e mesuesit 7- Marsin si nje dite shume te rendesishme te levizjes sone kombetare per arsim - duke respektuar kete profession te shejte. Dhe duke kujtuar kete dite ne po me vet-pergjegjesi themi se kush nderon kete profession ka nderuar vetveten dhe kombin e tij. Prnadaj, me lejoni te pershendes ne emerin e Shoqates dhe tuaj te gjithe mesuesit ne mbare trojet shqiptare ne Diaspore.

    

    

           Pjeça, me pase duke fole per 8 - Marsin, tha se " Kjo mbremje sonte, perputhet edhe me festen e bukur dhe te dashur Diten Nderkombetare te Gruas. Keshtuqe, ne emer te Shoqates, dhe Tuaj, te gjitha nenave, motrave dhe grave shqiptare, ju a urojme gezuar kete dite te shejt. Njehereshit, me lejoni qe sonte te pershendes ne emer Tuaj ne emer te SHAD-it, dhe ne emerin tim personal te ftuarit si mysafire nderi te kesaj mbremje, te cilet, me rastin e kesaj dite edhe do te nderohen me nje mirenjohje qe ndan per çdo vit ne keto festa Shoqata Atdhetare Dibra. Kesaj rradhe çmimin e mirenjohjes e moren :

    

    - Agim      Krajka                                          -  Haki  Rexha

   -  Karaman Allajbegu                                     -   Shehat Kllobçishta

   -  Hajdar    Tonuzi                                          -   Flamur  Daci

   -  Edmon   Xhani                                            -   Rihan    Xhemali

   -  Kozeta   Zylo                                              -   Sakip   Dema

   -  Sadik     Aliçkaj                                          -   Fatmir   Popinara

   -  Gjylsim  Pjeça                                            -   Dalip     Bomova

   -  Agim      Cavdrbasha                                   -   Rexhep  Maslinka

   -  Lutfie      Daci                                             -   Vjollca    Mela

   -  Fatbardha Maqellara 

    

    

    

           - "Ne fund, me duhet te ve ne pah faktin, se ne kete mbremje siç e shihni edhe vet jemi te mbledhur dhe bashkuar shqiptaret nga te gjitha trojet tona etnike. Ne emer te te gjithve ketu , dhe te gjithe shqiptareve kudo qe jetojne e veprojne, mendoj te bejme edhe nje lutje te madhe me deshire qe Kosova sa me shpejt te behet e Pavarur" perfundoje kryetari te SHAD-it, zoti. Xheladin Pjeçja.

    

    

       Me  pas fjalen e mori njeri prej mesimdhenesve veterane te mesimit shqip ne viset shqiptare ne Maqedoni, inxhinier Hajdar Tonuzi. Tonuzi, mes gezimit e emocioneve tha se :" 7 - Marsi, eshte Dita e Mesuesit , shqiptare. Atij mesuesi qe si nje prind edukoje dhe mesoje me dije ne dhe femijet tane. Kjo feste, eshte festa e te gjith mesueseve qe u vune ne sherbim te diturise, qe ne hapat e para te arsimit shqip, gjeneratave te tera. Me kete rast, edhe une si nje nder pioneret e pare te arsimit shqip, ne Dibren e Madhe - Dibres Kreshnike, e ndjej veten si te nderuar e te perveligjuar qe po marre pjese bashke me ju ne kete dite te shenuar te arsimit tone. Me mesimin e gjuhes shqipe, ne ruajtem edhe kulturen, historine e traditen tone kombetare. Me kete raste, do te kujtoje edhe ato ditet me te bukura te jetes sime, me nxenesit e mi, koleget dhe prinedrit e tyre. Te kujtoje ata e te perulem para tyre, si : Mit'hat Cami, Skender Begu, Hoxh Vogli, Lemçe Rusi, Hafiz Halil Golja, Sheriff Lleshi, Bardhyl Cami, Emin Pustina, Qeram Kerliu, Limka Kerliu, Gezime Piperku, Mugadese Haxhi Halili, Drita Haxhi Halili, Behixhe Çiçia, e te tjere".

    

    

    

        Ndersa, 8 - Marsi, tha Tonuzi, eshte dita nderkombetare e grave, ose siç e kemi festuar ne ne Shqiperi si Dita e Nenes. Kjo dite tashme festohet me shenime familjare dhe organizative ne gjithe boten. Me kete rast, une personalisht duke perfituar edhe nga kjo fjale kame nje urim  special kushtuar, nenave, motarve dhe grave tona, gezuar dhe te lumtura qofshit gjithmone". tha ne fund te fjales se tij ish mesimdhensi  Hajdar Tonuzi.

    

    

       Me rastin e 7 - Marsit-Dites se  -Mesuesit, shqiptar, 119- vjetorit te çeljes se shkolles se pare laike shqipe ne Shqiperi - Korçe, si dhe 8- Marsit - Dites Nderkombetare te Gruas, ose siç e kemi festuar ne ne Shqiperi, si Diten e Nenes, ne mbremjen solemne mbajtur nen organizimin e Shoqates Atdhetare Dibrane, nga Staten Island(NY), te shtunen ne mbremje ne lokali e njohur "Micali Terrace" ne lagjen Bruklin-Nju Jork, pati gjate darkes dhe fjalime pershendetse. Pershendeten, me rradhe disa mesimdhensit veteran dhe aktiviste te dalluar e intelektual te komunitetit. Pershendeti: poetja intelektuale dhe njeheresh pedagoge e kolegjit " Globe Institute of Technology" ne Manhattan , z. Keze (Kozeta) Zylo, e cila,  recitoje edhe nje poezi te shkruar enkas per diten e mesuesit e dibranet. Muzikani i njohur i ansamblit te shtetit, kitaristi i talentuar Edmond Xhani, falemnderoj dibranet dhe ne veqanti kengetarin dibran Haxhi Maqellara. Poetja e shkrimtarja shqiptaro - amerikane Iliriana Sulkuqi edhe ajo lexoje nje poezi. Haki Rexha, ish mesimedhenes veteran nga Dibra e Madhe, shprehet i gezuar kur kujton sot, se nxenesit e tij jane bere me te medhenje se ai ne profesion, si profesor, doktor inxhinier dhe artiste. Pra, sipas tij, ky eshte edhe misoni fisnik i mesuesit, qe te mesoi femijet dhe ata te behen neser njerez te medhenje". 

    

    

    

    

           Per argetimin e kesaj mbremje disponoi me shume profesionalizem e mjeshteri ne lojen me veglat muzikore  Grupi Muzikor "Fisniket", nga Staten Island ne Nju Jork, me interpretimin e kengetareve vellezer, nga Dibra e Madhe Haxhi e Agron Maqellara. Ashtu si dhe te ftuara me kete raste edhe te dy prej nga kengetarve me popullore, ne komunitet. Ate, nga Kosova(Gjakova), qe solli me plot embelsi e kenaqesi me zerin e bukur e melodios, disa nga kenget me te mira te repertorit te saj, Shqipe Kastrati, si dhe Aurela Gaçen nga (Vlora)Shqiperi,qe me vallet, melodit e kenget popullore nga te gjitha viset, e bene edhe me entuziaste e me te gezueshme kete mbremje solmne.
    

    

  Il tuo messaggio è stato inviato correttamente e verrà recapitato a breve ai destinatari.