Caricamento ...
Spiacenti, si è verificato un errore durante il caricamento del contenuto.
 

Demet e Duhanit -Mjeksia.net

Espandi messaggi
 • Visar Korenica
  Demet e Duhanit 06.04.2007 Jajada Dakoli Dërgoje me Epostë 6 komente I nderuar i semure! Po te drejtohem keshtu, sepse sic pranohet tashme boterisht nje
  Messaggio 1 di 1 , 31 lug 2007
    
    
    
   I nderuar i semure!
    
   Po te drejtohem keshtu, sepse sic pranohet tashme boterisht nje bashkejetese e shendetshme me duhanin nuk mund te ekzistoje.Sado shendet te plote te mendosh qe gezon efektet e cdo cigare qe pin nuk mund te kalojne paperfillshem.Duke filluar kryesisht nga sistemi frymemarrjes e ai kardiovaskular,thuajse te gjitha sistemet e trupit preken nga duhani. Rreth 25% e duhanpireseve eshte vene re te mbyllin jeten e tyre ne nje moshe te re.Sipas statistikave te kryera ne vitet 1950-1975 10 milion njerez kane vdekur si pasoje e semundjeve te shkaktuara nga duhani,nderkohe qe ne vitet 1975-2000pritej qe kjo shifer te kapte vleren 50 milion.
   Mendoni se kaq e pavlere eshte jeta?
   Kanceret perbejne grupin kryesor te semundjeve te shkaktuara nga duhani.Duke
   filluar nga kanceri i mushkerive, rrugeve te frymemarrjes, faringut, laringut, gojes, <!--[if !vml]-->duhani3.JPG<!--[endif]-->gjuhes, rruget e sistemit te tretjes, stomakut, pankreasit, veshkave, fshikzes se urines, dhe mitres tek femrat, eshte bere e ditur te shkaktojne 30% te vdekjeve; ndersa 90% e vdekjeve nga kanceri I mushkerive eshte pasoje e duhanit. Nje pakete cigare ne dite eshte vene re te rrise 20 here rrezikun e kanerit te mushkerive. Cdo cigare e konsumuar eshte nje hap drejt vdekjes!! Duhani eshte gjithashtu shkaku kryesor i bronshitit kronik dhe amfizemes. Probabiliteti I vdekjes nga bronshiti kronik: nga 3/100000 qe eshte tek mospiresit e duhanit, tek ata qe konsumojne me shume se nje pakete ne dite kap raportin 114/100000. Per me teper duhani duke demtuar sistemin imunitar te mushkerive rrit keshtu prevalencen e cdo lloj infeksioni ne kete zone.(Zaturee,bronshit etj.)Kush deshiron ta mbylle jeten e tij ne shtrat pa fryme? <!--[if !vml]-->duhani1.JPG<!--[endif]-->Semundjet koronare te zemres dhe hipertensioni jane me te shpeshta tek duhanpiresit, si dhe rreziku I krizave te zemres rritet 3fish. Me ndikimin e hormoneve nga duhani vihet re nje rritje impotence e steriliteti te meshkujt e rrezik deshtimi e lindjeje te parakohshme tek femrat shtatzene.
   Cfare permban nje cigare?
   Sic dihet cigarja perbehet nga duhani, letra, filtri dhe nga dis materjale shtese. Por gjate <!--[if !vml]-->duhani2.JPG<!--[endif]-->prodhimit i shtohet dhe perberes te tjere si pesticide, fertilizer dhe materiale disinfektimi. Tymi i cigares permban rreth 4000 lloje kimikate nga te cilat 2000 jane helme.
   Disa nga kimikatet qe permban tymi i duhanit:
   +Karbonmonoksid: tymi i makinave,
   +Arsenik: helm,
   +Metanol: gazi qe perdoret nga raketat,
   +DDT: ilac kunder insekteve,
   +Kadmium: bateri makine,
   +Gaz Butan: gaz cakmaku,
   +Aceton: shkrires kimik,
   +Naftalin: ilac tejash,
   +Amoniak: pastrues kimik,
   Disa nga kancerogjenet qe permban duhani:
   Tymi i duhanit permban rreth 60 lloje kancerogjenesh,nje pjese te vogel e te cileve jane rradhitur me poshte
   <!--[if !vml]-->duhani4.JPG<!--[endif]-->
   + Styrene,
   + Benzen,
   + Nitrozaminat,
   + Formaldehid,
   + Hidralazin,
   + Vinil klorur,
   + Nikel,
   + Kadmium,
   + Arsenik,
   + Polonium,
   + Hidrokarburet aromatike policiklike
   A keni te drejte tia beni keto femijeve tuaj?
   Duhani demton jo vetem duhanpiresit po dhe ato qe i rrethojne. Eshte zbuluar se edhe pirja pasive e cigares rrit rrezikun per semundjet e lartpermendura.

   6 PERSONA KANE PASUR PYETJE, KOMENTE APO SUGJERIME. PO TI?

   1. Endrit thote:
    Ne radhe te pare dua t’ju falenderoj per mundimin qe merrni ti informoni njerzit per nje çeshtje siç eshte shendeti. E dyta si eshte puna e atyre njerzve qe pine cigare dhe ne paketat e tyre shkruan qe cigarja te vret. Çfare kemi te bejme ne kete rast?
   2. rovi thote:
    ju lutem mund te me thoni nese pi nje cigare ne muaj,cfare demi sjell?
   3. kreshnik thote:
    pershendetje un kisha deshir ta mar nje pergjigje nga ju a esht e vertet se duhani donmton edhe lekuren e fetyres
   4. Endrit thote:
    Demi i duhanit eshte ne dy lloje nje per pires aktiv dhe pires pasiv.
    Piresit aktiv jane ata qe e pine vete kurse pasivet jane ata qe marrin tymin qe thithin te tjeret. Persa i perket pirjes se cigares nje ne muaj ka dy probleme nje qe mund te behet shkak te fillosh rregullish dy qe nuk dihet si e perballon trupi jot. Sepse helmi jep rezultate te ndyrshme ne persona te ndryshem. Por besoj se vetem era e keqe e cigares dhe efekti qe ka ne shoqeri dmth njerzit nuk ndihen rehat kur flasin me yt se te vin goja era ose i ke dhembet te verdhe nga cigarja e te tjera mjaftojne qe ti ti largohesh asaj.
    Kurse pyetjes te lekures ti pergjigjet dikush tjeter
    ju faleminderit
   5. Muharremi thote:
    Faleminderit per punen qe kini ber se met vertet kan nje domethanje te madhe kito shkrime
    vetem perpara me kiso p[n
   6. premtimi thote:
    ju pershendes desha ta kapi ket tem te duhanit dhe shkaktari i tij.jam rreth moshes 38 vj duhani gjithmon ekam konsideruar shokun ma te ngusht,por kisha hasur nje njeshok te gabuar rastesisht gjeta nje perkufizim per duhani qe shakton impotencen dhe ate dit kam lon dhe nuk epi ma ndihem shum i qet relaksues dhe jam potent sikur ti kisha 25 vj.besoni tung nga un mos u nvarni ne shok se ekeni armiq duhanin tunggg nga une premtimi

   Be smarter than spam. See how smart SpamGuard is at giving junk email the boot with the All-new Yahoo! Mail
  Il tuo messaggio è stato inviato correttamente e verrà recapitato a breve ai destinatari.